24. 10. 2011

Plantu kreslí svět – výstava francouzského karikaturisty Plantu deníku Le Monde v Pasáži Lucerna
14. ročník Festivalu francouzského filmu nabídne letos jako doprovodný program výstavu s názvem Plantu kreslí svět. Populární francouzský kreslíř a karikaturista Plantu publikuje již 30 let své kresby na titulní straně deníku Le Monde.
Vernisáž výstavy Plantu kreslí svět, která obsahuje čtyřicet kreseb z dílny tohoto karikaturisty na téma Evropy a lidských práv, se uskuteční v úterý 1. listopadu v Praze v pasáži Lucerna. Plantu se na vybraných kresbách beze slov a o to výstižněji vyjadřuje k významným světovým událostem posledních let. Mezi vystavenými díly je kresba „Nesmím kreslit Mohameda“, na níž je a není zpodobněna tvář Proroka, několik kreseb se věnuje událostem 11. září, režimům v Číně a Barmě a z těch nejčerstvějších také arabskému jaru. Zařazeny jsou také autorovy komentáře k evropskému integračnímu procesu, novodobé migraci i ke kulturním fenoménům a střetům naší doby. Mezi vystavovanými kresbami nebudou chybět ani kreslené komentáře k událostem ve východním bloku okolo roku 1989. Několik kreseb je věnováno přímo České republice, Plantu v nich zobrazil osobnost Václava Havla při sametové revoluci nebo rozpad Československa. Většině kreseb je společná postavička myšky, kterou Plantu začal používat jako svůj podpis.
Plantu je také zakladatelem světoznámé mezinárodní asociace Cartooning for Peace (www.cartooningforpeace.org), jež sdružuje přes deset nejlepších kreslířů z různých zemí světa. Asociace vznikla v roce 2006 v sídle OSN pod záštitou generálního tajemníka OSN Kofiho Annana a jejím cílem je prosazovat a hájit myšlenku lidských práv prostřednictvím kreseb.
Výstava bude volně přístupná od 1. do 30. listopadu v Praze v pasáži Lucerna.
Výstava vznikla za podpory Centra FotoŠkoda a Komerční banky.
www.festivalff.cz
Okomentovat